Nasi dyrektorzy

1. Mikołaj Turkiewicz 1946 – 1972

2. Tadeusz Lenartowski 1972 – 1977

3. Edward Piżewski 1977 – 1992

4.  Elżbieta Zielenieska 1992 – 1993

5. Janina Badowska 1993 – 2011

6. Katarzyna Wirkus 2011 – 2012

7. Lucyna Waszkiewicz 2012 – 2021

8. Ewa Ignatowicz 2022 -

 

Wiosną 1946 roku przy ul. 1-go Maja w Bytowie, z powołania ówczesnego kuratorium gdańskiego otworzono pierwszy w Dom Dziecka Bytowie. Skromne, ciasne, prymitywnie wyposażone 10-cio osobowe pomieszczenia sypialniane 27 kwietnia  1946 roku  wypełniło 40 osieroconych dziewcząt, pochodzących z Syberii, Kazachstanu oraz innych zakątków byłego Związku Radzieckiego. Po 20 latach starań ówczesnego dyrektora, Mikołaja Turkiewicza, który postawił sobie za cel wybudowanie „szklanego domu”, miejsca przyjaznego dzieciom wychowującym się bez własnych rodzin, 24 września 1967 r. uroczyście otwarto Dom Dziecka im. 34 Pułku  Strzelców  Budziszyńskich, przy ul Gdańskiej (Domańskiego) w Bytowie. Piękne, domowe sypialnie, przestronne pomieszczenia, świetlice, przedszkole, gabinet lekarki, park, boisko, pomieszczenia gospodarcze, obora, chlew, ogród, miejsce na maszyny rolnicze – tworzyły „bazę” rozwoju i wychowania młodego pokolenia, któremu przekazywano, że człowiek sam w sobie jest ogromną wartością i wszystko zależy od jego chęci nauki i pracy. Lata użytkowania przynosiły potrzebę modernizacji Domu, a co za tym idzie poszukiwania źródeł ich finansowania. Lata 80-te przyniosły rozwój kontaktów zagranicznych wychowanków. Wyjazdy m.in do NRD, Czechosłowacji, Ukrainy, Armenii, przyczyniły się nie tylko rozwoju społeczno kulturowego dzieci, ale również do budowania międzynarodowych przyjaźni i dodatkowych środków finansowych.

Przyjaciół placówce opiekuńczo wychowawczej nie brakowało, którym zależało na spełnianiu dziecięcych marzeń o lepszym jutrze i którzy wspierali realizacje tych marzeń.  Zrodził się pomysł, by powołać fundację, która niczym kot z serialu „Siedem życzeń”, będzie czuwała nad „budowaniem szklanego domu dla każdego dziecka”.  W grudniu 2005 roku z inicjatywy Mariusza Chocianowskiego, Janiny Badowskiej i Krzysztofa Hudzika, powstała Fundacja RADEMENES, by nieść pomoc dzieciom z domów dziecka i innych placówek opiekuńczo - wychowawczych oraz ich rodzinom.

 

Zmiany systemu społeczno – ekonomicznego przyniosły również reformę systemu pieczy zastępczej. W latach 2010 – 2011 zrestrukturyzowano Dom Dziecka na 3 mniejsze, 14 osobowe placówki, Dom dla Dzieci w Gostkowie, Dom dla Dzieci w Tuchomiu oraz Dom dla Dzieci w Rzepnicy, nad którymi opiekę Powiat w lipcu 2012 roku powierzył Fundacji RADEMENES

 

Nasza historia

Nasza misja

Naszą misją jest wychowywanie młodego człowieka na dobrego i świadomego obywatela o silnej wierze, kierującego się dojrzałą hierarchią wartości i angażującego się w życie własne oraz społeczeństwa.

Fundacja Rademenes

Fundacja Rademenes to organizacja non-profit, która od lat wspiera dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej. Prowadzimy dwa domy dziecka, oferując bezpieczne miejsce do życia oraz programy edukacyjne i terapeutyczne. Nasz zespół wykwalifikowanych wychowawców dba o rozwój i szczęście naszych podopiecznych, pomagając im odkrywać talenty i pasje.

zielony, niebieski i czerwony pomalowany mur z cegieł